رویدادها
 
اردیبهشت
29
1396
 روز شمار انتخابات

 
ستاد انتخابات
بخشداري مرکزي تويسرکان
بخشداري قلقلرود
فرمانداري تويسرکان

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
 
 

(GMT) / (Tehran) 

 

 
 »  اخبار  »  اخبار فرمانداري  »  تويسرکان آماده خواهر خواندگي با شهر "نيکسار" در زمينه گردو است فرماندار تويسرکان گفت: تويسرکان به عنوان پايتخت گردوي ايران، آماده خواهر خواندگي با شهر "نيکسار" کشور ترکيه در زمينه توسعه باغداري نوين گردو است
 • حبيب موميوند شامگاه دوشنبه در نشست هم انديشي با محقق و کارشناس بين المللي کشور ترکيه در بخش باغداري نوين گردو اظهار داشت: اين موضوع که شهرستان تويسرکان پايتخت گردوي ايران است تنها يک ادعا نيست بلکه علاوه بر مردم، صاحب نظران و کارشناسان، مسوولان رسمي وزارت جهاد کشاورزي و مراجع رسمي ذي ربط در اين بخش در اين زمينه با هم اتفاق نظر دارند
 • تويسرکان آماده خواهر خواندگي با شهر "نيکسار" در زمينه گردو است

  فرماندار تويسرکان گفت: تويسرکان به عنوان پايتخت گردوي ايران، آماده خواهر خواندگي با شهر "نيکسار" کشور ترکيه در زمينه توسعه باغداري نوين گردو است.

   حبيب موميوند شامگاه دوشنبه در نشست هم انديشي با محقق و کارشناس بين المللي کشور ترکيه در بخش باغداري نوين گردو اظهار داشت: اين موضوع که شهرستان تويسرکان پايتخت گردوي ايران است تنها يک ادعا نيست بلکه علاوه بر مردم، صاحب نظران و کارشناسان، مسوولان رسمي وزارت جهاد کشاورزي و مراجع رسمي ذي ربط در اين بخش در اين زمينه با هم اتفاق نظر دارند.

  وي تصريح کرد: با مساعدت وزير جهاد کشاورزي و معاون باغباني وزير، شهرستان تويسرکان به عنوان شهرستان پايلوت(آزمونه) اصلاح و امور متنوع مرتبط با باغ هاي گردو در سراسر کشور برگزيده شده و اينکه برخي افراد بر خلاف اين اعلام رسمي، تحرکات و اقدامات خلاف اين موضوع داشته باشند به هيچ وجه پذيرفته نيست.

  موميوند با بيان اينکه بايد اين نکته مهم را که شهرستان تويسرکان پايتخت گردوي ايران زمين است و نه استان همدان را همواره مورد توجه ويژه قرار دهيم تاکيد کرد: در روزهاي آغازين امسال به دستور معاون وزير جهاد کشاورزي، هماهنگي هاي لازم براي انتقال 10 هزار اصله نهال گردوي اصلاح شده به باغ مادري و نهالستان گردوي تويسرکان در روستاي مراد آباد داده شد اما گويا برخي افراد غير مسوول در استان مانع از ورود همه اين تعداد اصله نهال به شهرستان تويسرکان شدند که مورد پيگيري مجدانه مسوولان شهرستان قرار گرفت.

  فرماندار تويسرکان ابراز کرد: بر اساس اعلام رسمي وزارت جهاد کشاورزي، طرح اصلاح، سرشاخه کاري، پيوند زني و توسعه آبياري نوين در سه هزار هکتار از مجموع بيش از پنج هزار و 500 هکتار باغ هاي شهرستان تويسرکان در يک بازه زماني پنج ساله از سال 95 در اين شهرستان آغاز شده است.

  وي گفت: در گذشته شيوه هاي سنتي باغداري گردو، معضلاتي همچون آفت هاي باغي و سرمازدگي گسترده درختان گردو و در نتيجه کاهش محسوس توليدات باغ هاي گردوي تويسرکان به لحاظ کمي و کيفي را به دنبال داشت اما اکنون با اجراي طرح اصلاح باغ هاي گردو، افزايش سطح کمي و کيفي توليدات اين بخش در شهرستان تويسرکان با جديت دنبال مي شود.

  وي افزود: نکته اميدوار کننده در اين بخش اين است که به رغم آنکه اين طرح با اعتبارات مالي دولت در تويسرکان در حال اجرا است بسياري از باغداران گردوي شهرستان از شيوه باغداري سنتي گردو به سمت و سوي باغداري نوي در حال حرکت هستند و اقدامات داوطلبانه آنها نشان از نهادينه شدن اين باور در عموم باغداران شهرستان دارد.

  فرماندار تويسرکان از اجراي طرح آبرساني نوين به نزديک به هزار هکتار از باغ ها و مزارع شهرستان تويسرکان در سال گذشته خبر داد و گفت: 85 درصد هزينه هاي اين طرح را دولت تقبل مي کند و اين ميزان آبرساني نوين در استان همدان تا کنون بي سابقه بوده است.

  وي تاکيد کرد: دو بخش کليدي و اثر گذار در شتاب بخشي به روند توسعه شهرستان تويسرکان، پيشبرد امور مرتبط با گردو و صنايع مبل و منبت و حوزه بين بخشي گردشگري است که با برنامه هاي کارشناسانه و هدفمند دنبال مي شوند.

  فرماندار تويسرکان با اشاره به حضور سه مرتبه اي کارشناس بين امللي حوزه باغداري گردوي کشور ترکيه "صلاح الدين ايلماز" به شهرستان تويسرکان با تاييد رسمي وزارت جهاد کشاورزي تصريح کرد: شهرستان تويسرکان آمادگي کامل براي برقراري تبادل علمي، پژوهشي و تحقيقاتي و تجربيات ارزشمند در حوزه باغداري گردو با شهر "نيکسار" کشور ترکيه که به لحاظ اقليمي و باغي شباهت هاي زيادي به شهرستان تويسرکان دارد را دارا است.

  کارشناس بين امللي حوزه باغداري گردو از کشور ترکيه نيز در اين نشست گفت:  شهرستان تويسرکان از بنيان و ظرفيت هاي قوي و بالايي در بخش باغ ها و توليد محصول مرغوب گردو برخوردار است و مي تواند منشا ايجاد تحول در بخش فرآورده هاي متنوع از محصول گردو در کشور ايران باشد.

  صلاح الدين ايلماز اظهار داشت: شهرهاي تويسرکان و نيکسار با تعامل مستمر و خواهر خواندگي با هم مي توانند زمينه ساز تحولات بزرگ در بخش توليد گردوي کشورهاي خود باشند و زمينه را براي جايگيزني گردوهاي ايران و ترکيه به جاي گردوي آمريکا در بازار هاي جهاني را فراهم کنند.

  وي تاکيد کرد: گردو براي شهرستان تويسرکان علاوه بر يک محصول چند منظوره کشاورزي، محصولي ارزشمند و گرانبها براي بهره وري درز بخش گردشگري به شمار مي رود.

  ايلماز ابراز کرد: آمادگي داريم تا پژوهش هاي علمي و تحقيقاتي و تجربيات خود در حوزه باغداري گردو را ميان شهر نيکسار ترکيه و شهرستان تويسرکان با تعامل هيات هاي متعدد، محقق کنيم

  شهرستان تويسرکان با برخورداري از بيش از پنج هزار و 500 هکتار باغ هاي گردو و توليد اين محصول چند منظوره و ارزشمند باغي با مطلوبيتي در مقياس جهاني، پايتخت گردوي ايران نام گرفته است.

  عکس های مرتبط
       
                       
   
   ارسال به دوستان  |   | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 78
  بازگشت
   

   
      
   

  سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
  استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.