رویدادها
 
اسفند
2&
1398
 روز شمار انتخابات

 
فرمانداري تويسرکان
ستاد انتخابات
بخشداري مرکزي تويسرکان
بخشداري قلقلرود
امر به معروف و نهي از منکر

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
 
 

(GMT) / (Tehran) 

 

 
  »  شهرستان تويسرکان

 

شهرستان تويسركان با مساحتي معادل 1556 كيلومتر مربع ؛ 98/7 از مساحت استان را دربرگرفته است و به لحاظ مختصات رياضي بين مدار 43 درجه و 20 دقيقه تا 34 درجه و 48 دقيقه عرض شمالي و 48 درجه و 5 دقيقه تا 48 درجه و 38 دقيقه طول شرقي قرار گرفته است. اين شهرستان از شمال و در خط الرأس رشته كوه‌هاي الوند به شهرستان بهار، اسدآباد، از جنوب به شهرستان نهاوند، از شرق به شهرستان ملاير و از غرب به استان كرمانشاه (شهرستان كنگاور) محدود مي باشد. ارتفاع آن از سطح دريا 1780 متر است. پايين ترين نقطه آن روستاي كارخانه با ارتفاع 1410 متر و بالاترين نقطه آن قله الوند با ارتفاع 3753 متر از سطح درياست.

تقسيمات كشوري:

بر اساس تقسيمات كشوري سال 1385 شهرستان تويسركان داراي 3 شهر تويسركان، سركان و فرسفج است. و شامل دو بخش مركزي و قلقلرود است. اين شهرستان داراي 7 دهستان و 105 روستاي داراي سكنه است.

نام شهر

نام بخش

نام دهستان

تعداد آبادي

تويسركان

سركان

مركزي

حيقوق نبي

25

خرم رود

21

سيدشهاب

9

كرزانرود

11

فرسفج

قلقلرود

قلقرود

16

كمالرود

11

ميانرود

24

 

جمعيت:

براساس گزارش آخرين سرشماري جمعيت در سال 1390 جمعيت شهرستان تويسرکان در آن سال در مجموع 103786 نفر بوده است که از اين تعداد 51736 نفر مرد و 52050 نفر نيز زن مي باشند. جمعيت شهر تويسرکان 44516 نفر و تراکم نسبي جمعيت آن 3725 نفر بوده.

آب و هوا:

شهرستان تويسركان به لحاظ آن كه در منطقه مرتفع و كوهستاني قرار گرفته از جهت ميزان ريزش برف و باران و به خصوص در بخش شمالي و كوهپايه اي از وضع نسبتاً خوبي برخوردار بوده و به علت وجود برخي عوامل از قبيل شيب زياد زمين و كمي ضخامت هاي لايه هاي رسوبي خاك و فقدان امكانات لازم براي مهار آب هاي جاري، قسمت اعظم آب هاي حاصل از نزولات جوي هدر مي رود. به همين جهت تويسركان جزء مناطق نيمه خشك و كم آب محسوب مي شود.

پوشش گياهي:

پوشش گياهي تويسركان را مي توان به دو بخش تقسيم كرد: يكي پوشش گياهي به صورت درخت و درختچه و ديگري به صورت گياهان بوته اي و مراتع.

1- درختان:

پوشش گياهي طبيعي را شايد بتوان يكي از محسوس ترين نشانه هاي اوضاع كليما اكولوژي حتي در مقياس كوچك آن دانست.

بررسي هاي پوشش گياهي حاكي از آن است كه در منطقه تويسركان پوشش گياهي جنگل طبيعي بسيار اندك وجود دارد (در حدود 15 هكتار) اما در پناه دره هاي سرسبز و خرم حوالي رود سرابي (گزندر)، رود سركان و آرتيمان و ديگر موارد، انواع درختان مثمر مانند گردو، بادام، سيب، زردآلو، گلابي و ... به دست انسان غرس و ايجاد شده اند.

مساحت كل جنگل هاي طبيعي، اراضي جنگلي، جنگل دست كاشت و درختكاري حاشيه راه ها بر اساس آمار سال 1385، معادل 3642 هكتار گزارش شده است.

منطقه تويسركان از حيث مراتع و علفزار به ويژه در فصل بهار داراي پوشش گياهي قابل توجهي است كه بيش‌تر در قسمت هاي شمالي و شمال غربي و جنوب غربي شهرستان پراكنش دارد، دامنه كوه هاي منشعب از كوهستان الوند در بخش هاي شمالي و شمال غربي و جنوب غربي شهرستان، بيش ترين سهم مراتع درجه 2 (متوسط) تويسركان را دارا بوده است. مراتع سركان، سرابي، شهرستانه، گشاني، سنجوزان و مراتع پيرامون كوه خان گرمز در اين شمارند.

گونه هاي مترعي مختلفي در اين منطقه وجود دارند، بيش تر آن ها از نوع گياهان علفي و دارويي نظير شيرين‌بيان، گون سفيد، كتيرا، فستوكا، استراگالوس، بومادران، چاي كوهي، ريواس، كنگر، گل گاوزبان، ارژن، زالزالك، سماق و غيره مي باشد.

در مناطق مختلف تويسركان، به سبب آب و هواي مساعد و وجود خاك مستعد، انواع و اقسام درختان مثمر و غيرمثمر كاشت و پرورش داده مي شود. درختان اين ناحيه به صورت باغات  صحراها و يا كشت اشجار در كنار رودخانه ها و جويبارها و حاشيه مزارع، محوطه معابر و منازل به چشم مي خورد. از جمله اين درختان مي توان به گردو، زردآلو، بادام، هلو، توت، سيب، گلابي، گيلاس، انجير، شليل، به و ... اشاره نمود. درخت صنوبر نيز در نواحي مختلف تويسركان كشت و پرورش داده مي شود و در گذشته نه چندان دور يكي از منابع درآمد اهالي محسوب مي شد.

2- گياهان بوته اي:

بخش ديگري از پوشش گياهي منطقه را رستني هاي بوته اي تشكيل مي دهد. اين قبيل گياهان دو دسته اند:

1. گياهان طبيعي و خودرو كه به شكل مراتع در نقاط مرتفع و دامنه كوه ها مي رويند.

2. گياهاني كه هر ساله به وسيله انسان كشت مي شوند

 

حيات جانوري:

وجود عوامل مساعد از قبيل كوه ها و چشمه سارها و مراتع و باغات و مزارع و هواي معتدل، سبب شده كه در منطقه تويسركان محيط زيست مناسبي براي انواع حيوانات و پرندگان به وجود آيد. سابقاً تعداد گونه هاي مختلف جانوري بيش از امروز بود. متأسفانه در سه چهار دهه اخير به علل مختلف از جمله تغييرات اوضاع جوي و نقصان بارندگي و كم شدن فضاي سبز و سم پاشي باغات، تعداد جانوران در اين منطقه به شت كم شده و نسل چند گونه از آن ها به كلي نابود شده است. در اين منطقه انواع مختلف جانواران اعم از مهره داران و بي‌مهرگانو غيره ديده مي شود.هرچند پراكنش حيات جانوري به طور پراكنده در همه نقاظ شهرستان وجود دارد، ليكن، عمده تمركز حيات جانوري در منطقه خان گرمز شهرستان است. به طور كلي در بخش جانور شناسي تويسركان و منطقه خان گرمز گزارشات پراكنده بيانگر تنوع گونه هاي جانري در منطقه است. دو گونه حائز اهميت منطقه بز كوهي پازن و قوچ و ميش است. گرگ، شغال، كفتار، روباه معمولي، گربه وحشي، قش، خرگوش از ديگر پستانداراني هستند كه در اين منطقه مشاهده شده اند.

پرندگان بومي و مهاجر منطقه كه تاكنون گزارش شده اند شامل: عقاب طلايي، كپك، تيهو، اكراس، كبوتر، غاز خاكستري، اگرت، قرقي، باقرقره، كلاغ نوك سرخ، كلاغ نوك زرد، سينه سرخ و بالابان، خروس كولي، حواصيل خاكستري، لك لك، كله سبز آنفوتو مي باشند. از پرندگان حفاظت و حمايت شده از گروه شكاري‌ها مي توان عقاب طلايي را نام برد كه در ارتفاعات صخره اي جوجه آوري دارد.

پستانداران:علاوه بر حيوانات اهلي، گونه هاي متعدد از پستانداران غيراهلي نيز زندگي مي كنند. از جمله: گرگ، شغال، روباه، خوك، قوچ، ميش، كل، خرگوش، ...

كشاورزي:

محصولات كشاورزي و باغي هنوز هم مهم ترين منبع درآمد تويسركان را تشكيل مي دهد. از جمله عمده ترين محصولات كشاورزي تويسركان غلات، حبوبات، سير، چغندرقند، گردو، بادام، پياز و سيب زميني مي باشد. گندم مهم ترين فرآورده زراعي است و بخش مهمي از اراضي به كاشت آن اختصاص دارد. كشت غلات در تويسركان به دو صورت آبي و ديمي انجام مي شود و به علت كمبود آب از ديرباز قسمت اعظم كشت و زرع اين منطقه به صورت ديم صورت مي گيرد.كشت آبي در اراضي واقع در كوهپايه هاي شمالي و غربي و سواحل رودخانه ها كه داراي منابع آب به حد كافي مي باشند، صورت مي گيرد.

سير تويسركان يكي از مهم ترين نوع آن در تمام كشور است. درخت گردو در تويسركان واجد اهميت خاص است، زيرا اين درخت يكي از مهم ترين منابع درآمد اين منطقه را تشكيل مي دهد. تويسركان يكي از بزرگ‌ترين مراكز كشت و توليد گردو در سراسر كشور است كه علاوه بر كميت و مقدار آن از نظر كيفيت نيز در نوع خود از بهترين ها است. درخت گردو در تمام نقاط اعم از داخل و يا اطراف شهر و سركان و سرابي و آرتيمان و خرمرود و ساير نقاط وجود دارد. طبيعت اين منطقه براي كشت و پرورش اين درخت بسيار مساعد است.

زبان و گويش:

مردمان امروز تويسركان بازمانده اقوام آريايي سابق هستند كه زبان مرسوم در مناطق روستايي آن بازمانده اي از طوايف مختلف لري، كردي و مخلوطي از زبان فارسي است.

ايلاتي كه ييلاق خود را در تويسركان سپري مي كنند، از نواحي كرخه و انديمشك به اين ناحيه مي آيند و اكثر آن ها به زبان هاي كردي و تركي قشقايي صحبت مي كنند و شيعه مذهب اند.

 

 ارسال به دوستان  |  | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 15330
 

 
    
 

سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.