رویدادها
 
اسفند
2&
1398
 روز شمار انتخابات

 
فرمانداري تويسرکان
ستاد انتخابات
بخشداري مرکزي تويسرکان
بخشداري قلقلرود
امر به معروف و نهي از منکر

خبرنامه
 
لطفا Email خود را وارد نماييد
 
عضویت         لغو عضویت
 
عضویت
 
 
 
 
 

(GMT) / (Tehran) 

 

 
  »  هزار آوا

بي شک امثال و حِکَم و واژگان مصطلح ميان اقوام و ملل، بخش قابل توجهي از گنجينه‌هاي فرهنگ بشري به شمار مي‌آيد و زبان هر قوم، بخش مهمي از هويت فرهنگي آن است. از اين رومعرفي، حفظ و ثبت واژگان، اصطلاحات و امثال اقوام و ساکنان نقاط مختلف کشورمان يکي از گام‌هاي مهم شناسايي و حفظ هويت فرهنگي ماست، مساله‌اي که به آن توجه کافي نداشته‌ايم. شاهد اين مدعا، برآوردي است که محققين از گويش‌هاي معاصر کشورمان کرده‌اند. آن‌ها اين گويش‌ها را 20000تخمين زده‌اند که بسياري از آن‌ها در حال نابودي است.

يکي از کتاب‌هايي که اخيراً چاپ شده و از منظر ثبت و معرفي بخشي از گويش‌هاي زبان فارسي قابل توجه است، کتاب «هزار آوا» (ديرين واژگان تويسرکان) است.‌‌ همان‌گونه که از نام کتاب پيداست، اين مجموعه به معرفي واژه ها و ترکيب‌هاي گويش تويسرکاني (شهرستاني باستاني در استان همدان) اختصاص دارد. برخي ازاين واژه‌ها، زنده‌اند و اکنون در محاورات روزانه‌ي اهالي تويسرکان به کار مي‌روند، برخي ديگر در حال فراموش شدن هستند و در حال حاضر، چندان کاربردي در محاورات روزمره‌ي تويسرکاني ندارند و بخشي ديگر زماني در تويسرکان به کار مي‌رفتند ولي اکنون مهجورند و مفهوم آنان نيز به درستي مشخص نيست.

مندرجات کتاب، بخشي از فرهنگ ديرين «گفتاري» شهرستان تويسرکان را شامل مي‌شود و کليه‌ي واژه‌هايي را که با فرهنگ، آداب و رسوم واعتقادات اهالي اين بخش از ايران گره خورده است دربرمي‌گيرد، اعم از کلمات و اصطلاحاتي که خاص «گويش» تويسرکاني است، شغل‌ها و حرفه‌هاي اهالي تويسرکان و ابزارهاي آن‌ها (با گويش محلي)، ومکان‌هايي که بخشي از تاريخچه‌ي فرهنگي اين شهرستان شمرده مي‌شوند (چشمه‌ها، محله‌ها، دهات تابعه، قهوه خانه‌ها و...). درکتاب «هزار آوا» واژه‌ها با توضيحاتي تکميلي همراه شده که علاوه بر آشنايي با گويش تويسرکاني، زمينه‌ي آشنايي مخاطب رابا فرهنگ، ويژگي‌هاي جغرافيايي و آداب اهالي اين بخش از کشورمان فراهم مي‌سازد. براي مثال ذيل مدخل «آرتيمان» (روستايي در تويسرکان) مفهوم لغوي آن برگرفته از لغت‌نامه‌ي دهخدا آمده و سپس دره‌ها، آبشار‌ها، چشمه‌ها، کوه‌ها، بندهاي آب، آسياب‌هاي اين روستا و موارد متفرقه‌ي ديگري که لازم است در مورد مدخل «آرتيمان» به آن اشاره شود معرفي شده است.

«هزار آوا» بر اساس حروف الفبا سامان يافته است و آوانگاري واژه‌ها، انتقال درست گويش تويسرکاني را نزد مخاطب امکان پذير مي‌سازد. در انت‌ها، کتاب با دو شعر با گويش تويسرکاني همراه شده و با تصوير پاره‌اي از اصطلاحات و واژه‌ها به پايان رسيده است.

«هزار آوا» در 170صفحه توسط ابراهيم طاهر‌زاده و مهدي صابوني تدوين يافته و در سال 1389 توسط مولف (ابراهيم طاهر‌زاده) منتشر شده است. پيش از اين، از گردآورندگان، کتاب «شرح و توضيح هزار مثل در گويش تويسرکاني» به چاپ رسيده است که در حقيقت «هزار آوا» تکمله‌اي بر آن به شمار مي‌آيد.

 

 ارسال به دوستان  |  | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 3605
 

 
    
 

سایت استانداری همدان  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به استانداری همدان می باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.